Vapaaehtoisia lasten tukihenkilöiksi, isovanhemmiksi ja mieskavereiksi
17.9.2018
Eroperheen lapsille haetaan vapaaehtoisia tukihenkilöitä ja yhden vanhemman perheiden lapsille isovanhempia ja mieskavereita. Tervetuloa mukaan!
OLETKO ERONNUT PUOLISOSTASI? VOISIKO LAPSESI HYÖTYÄ VAPAAEHTOISESTA TUKIHENKILÖSTÄ?
”Vapaaehtoinen lapsen tukena – eroauttamista julkisen ja kolmannen sektorin yhteistyönä” -hankkeen avulla tukihenkilön voivat saada helsinkiläiset lapset / nuoret, jotka elävät eroperheessä, jossa vanhempien välinen yhteistyö ei toimi. Lapsi ei voi olla lastensuojelun asiakas. Tukihenkilö ja koordinaattori tapaavat alkutapaamisessa vanhemman ja lapsen, jonka jälkeen tukihenkilö tapaa lasta esimerkiksi 2–3 kertaa kuukaudessa sopimuksen mukaan yhteisesti sovitussa paikassa.
Kiinnostuitko toiminnasta tai haluatko kysyä lisää?
Hankekoordinaattori: Kirsi Lankinen p. 050 322 3343 / kirsi.lankinen@pienperhe.fi
KUMMI-ISOVANHEMPIA YHDEN VANHEMMAN PERHEEN LAPSILLE
Mummeja- ja vaareja haetaan lapsille, joilta puuttuvat omat isovanhemmat. Kurssi toteutetaan marraskuussa. Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Mari Kahri, p. 050 378 00 51, mummila(at)pienperhe.fi. https://www.pienperhe.fi/toiminta/mummila/
MIESKAVEREJA KOULUTETAAN LOKA- JA JOULUKUUSSA
Mieskavereita tarvitaan kavereiksi yhden vanhemman perheen lapsille, joiden elämässä ei ole miehiä. Sörnäisissä, Hämeentie 64:ssä järjestetään syyskaudella kaksi neljän kerran kurssia. Lokakuun kurssi alkaa 16.10. ja joulukuun kurssi 11.12. Lisätietoja antaa Marika Rosenborg, marika.rosenborg@pienperhe.fi, 7206 8124 / 050 302 1359. Lue lisää