Perhekahvilat kutsuvat tutustumaan
4.1.2016

Toiminta perhekahviloissa käynnistyy jälleen joulutauon jälkeen.
Pienperheyhdistyksen perhekahvilat ja vertaisryhmät luovat yhden vanhemman perheille hyvät puitteet viettää aikaa muiden seurassa. Lapsille on aina leikkiseuraa ja vanhemmat saavat seurakseen samassa elämäntilanteessa olevia keskustelukumppaneita. Kahvikupposen ääressä voi syntyä syvällisiäkin keskusteluja.
Pienperheyhdistyksen perhekahvilat ovat pääosin Helsingin alueella, mutta myös Espooseen on syntynyt uusi ryhmä, joka kokoontuu 24.1. alkaen viikonloppuisin kerran kuukaudessa.
Jakomäen Punahilkka avaa ovensa jo tänään ja torstaina sekä ensi viikosta lähtien tiistaisin, keskiviikkoisin ja torstaisin. Herttoniemen perhekahvila aukeaa lauantaina ja Vuosaaressa sijaitseva Mummilan perhekahvila sekä Hämeentien Soppakuppila ensi viikolla.
Yksin lasta odottavien tapaamiset käynnistyvät tämän viikon torstaina Pienperheyhdistyksen tiloissa, Hämeentie 64. Ryhmä tapaa viisi kertaa. Miina-kahvila on avoinna väkivaltaa tai sen uhkaa kokeneille naisille ensi viikosta lähtien keskiviikkoisin.
Toimintakalenterista näet päivittäiset tapahtumat pääkaupunkiseudulla.
Tervetuloa viettämään aikaa hyvässä seurassa!
Lukaiskaa myös Kaislin hieno blogikirjoitus Joku jollekin
Lisätietoja perhekahviloista ja vertaistoiminnasta.