Suomen Ladun hiihtokoulu Paloheinässä

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

Lähde innostumaan hiihdosta ja valitse perheellenne sopiva hiihtokoulu.

Perinteisen hiihdon tekniikka, jatko. Aikuiset ja nuoret klo 13.45–14.45 

Perinteisen hiihtotavan jatkokurssilla kerrataan ja kehitetään vuorohiihdon ja tasatyönnön tekniikoita. Tarvittaessa voit vuokrata välineet hintaan 12 €/hlö. 

Perinteisen hiihdon tekniikka, perusteet. Aikuiset ja nuoret klo 15–16 

Peruskurssilla harjoitellaan hiihdon perusasioita mm. tasapainoa suksilla sekä perehdytään perinteisen hiihdon rytmiin. Kurssilla saat lisäksi vinkkejä niin välineistä, harjoittelusta kuin turvallisuudesta. Tarvittaessa voit vuokrata välineet hintaan 12 €/hlö. 

Lasten hiihtokoulu 6–10-vuotiaille klo 13.45–14.45 

Jos lapsella ei ole omia suksia, voit vuokrata ne hintaan 6 €/ lapsi. 

Lastenlumileikit ja pulkkamäki klo 13.45–16 

Alle 6-vuotiaille lapsille (ja niille, jotka eivät halua osallistua hiihtokouluun) on ulkoleikkejä ja pulkkamäki. Oma pulkka tai muu laskuväline mukaan!  

Missä 
Hiihtokoulut järjestetään Helsingin Paloheinässä, ja kurssille kokoontuminen on 15 min ennen hiihtokoulun alkua Paloheinän hiihtostadionilla, Suomen Latu Paloheinän hiihtopalveluiden edustalla. 

Hiihtokoulujen osallistumismaksu 5 €/hlö. Hiihtokouluryhmiin mahtuu 9 osallistujaa. Ilmoittautuneet saavat vahvistuksen viikolla 4.  

Ilmoittaudu 21.1.mennessä