Pikkujoulut ja vaikuttamista

11/14/2018

Pikkujoulut järjestetään lauantaina 17.11. Pikkuparlamentti vierailee Eduskuntatalossa ja Toimintapäivänä 24.11. suunnitellaan vaalivaikuttamista. Tammikuussa pidetään vaikuttamisen superviikonloppu.

PIENPERHEYHDISTYKSEN PIKKUJOULUT Lauantaina 17.11. 10.0013.00 Hämeentie 64 tiloissa

Pikkujoulujenh ohjelmassa on joulukorttiaskartelua ihanan suloisista tarvikkeista, Tonttukoulu ja Joululauluja. Tarjolla on glögiä ja pipareita. Tervetuloa mukaan!

Ilmoittaudu tästä 9.11. mennessä

PIKKUPARLAMENTTI – LASTEN JA NUORTEN VAIKUTTAMISRYHMÄ TEKEE RETKEN EDUSKUNTATALOON JA KUTSUU MUKAAN MUITA KOULUIKÄISIÄ

Vierailu Eduskuntaan 21.11. klo 18.3019.30.

Tapaaminen on joko klo 17.30 yhdistyksen ryhmätilassa osoitteessa Hämeentie 64 tai Kiasman edessä klo 18. Pikkuparlamentti päätti, että vierailulle ei voi tällä kertaa tulla vanhempia mukaan. Vierailun jälkeen n. klo 19.35 olemme Kiasman edessä, josta vanhempi voi hakea lapsensa. Sitovat ilmoittautumiset 12.11. mennessä. Mukaan mahtuu 15 osallistujaa.

Lisätiedot: Petriina Perkiömäki 040 185 6938.

Ilmoittaudu tästä

 

TOIMINTAPÄIVÄ – MIETITÄÄN YHDESSÄ MIHIN PITÄISI VAIKUTTAA!

Kaikki vaikuttamisesta kiinnostuneet aikuiset, lapset ja nuoret, tervetuloa mukaan! Aikuiset pääsevät yhdessä pohtimaan, mihin tulevissa eduskuntavaaleissa tulisi vaikuttaa. Samaan aikaan lapsille ja nuorille omaa mielekästä vaikuttamiseen liittyvää tekemistä. Alle kouluikäisille on järjestetty lastenhoito. Toiminnan välissä tarjollaan kaikille yhteinen soppalounas.

Tapaamme lauantai 24. marraskuuta klo 10.00–14.00, Pienperheyhdistyksen ryhmätilassa, osoitteessa Hämeentie 64. Mukaan mahtuu 10 perhettä.Ilmoittaudu tämän linkin kautta 18.11. mennessä

 

VAIKUTTAMISEN SUPERVIIKONLOPPU SOPUKASSA SIPOOSSA 18.–20.1.2019

Tule mukaan suunnittelemaan Pienperheyhdistyksen eduskuntavaaliteemoja – mitä asioita yhdistyksen tulisi nostaa keskusteluun ennen vaaleja, mitä tulisi kertoa äänestäjille yhden vanhemman perheistä, mitä ehdokkaiden tulisi tietää ja miten viesti saadaan perille.

Aikuisille on omaa ohjelmaa, nuoria tarvitaan sometiimiin, alakouluikäisille on omia työpajoja ja pienimmille muuta omaa ohjelmaa aikuisten ohjelman aikana.

Mukaan mahtuu noin 12 perhettä lasten lukumäärästä riippuen ja etusijalla ovat ne, jotka aloittavat työskentelyn jo 24.11. Toimintapäivänä.

Perjantaina 18.1. aloitamme klo 18 päivällisellä (ilmoittautuminen klo 17 lähtien). Perjantai-iltana, lauantaina ja sunnuntaiaamupäivänä paneudumme vaikuttamisen teemoihin, kirjoitamme, kuvaamme ja pohdiskelemme yhdessä. Välillä toki syömme maukasta Sopukan ruokaa ja saunomme ja ulkoilemme. Ohjelma loppuu sunnuntaina päiväkahviin noin klo 14.

Tarkempi ohjelma lähetetään ilmoittautuneille vahvistuksen yhteydessä viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen.

Viikonlopun hinta 30 €/perhe. 

Ilmoittautumiset 10.12. mennessä tästä

Lisätietoja kaisli.syrjanen(at)pienperhe.fi